Tarih 19.12.2011
Hit 22324
Paylaş

Yazdır Yazıcı dostu çıktı al
Resim 0
Video 0
Akıllı Resim 0
Ses 0
Etiketler   Çavuşbaşı   Kentsel Dönüşüm   Rüzgarlıbahçe   Soğuksu   Soğuksu   Yenimahalle   Beykoz   Tokatköy  
İceriğe
ODAKLAN
  YAZI ARŞİVİNİ GÖR

İstatistik
 • Online: 19
 • Bugün: 972
 • Tümü: 1654173
ÖZEL DOSYALAR


Beykoz’da Kentsel Dönüşüm olur mu?Her geçen gün modern bir yapılaşmaya bürünen İstanbul’da Beykoz’un bu şekilde kalması mümkün müdür…

Kentsel Dönüşümün ne olduğunu biliyor musunuz?  

Kentsel gelişmenin toplumsal ekonomik ve mekansal olarak yeniden ele alındığı ve kentteki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yıkıp yeniden yapma, canlandırma, sağlıklaştırma veya yeniden yapılandırma için proje üretilmesi ve uygulama yapılmasıdır.
 
 
Özetle kentsel dönüşüm; bir kentin dokusunu bozan sorunların giderilmesi anlamına geliyor. Gecekondu dönüşüm/kentsel yenileme projelerinde “kent içinde kaçak yapılaşma alanları ile ekonomik ömrünü doldurmuş bulunan çöküntü alanlarının gerekli tüm kentsel ve sosyal donatı hizmetleri getirilerek olası tüm doğal afet riskleri de bertaraf edilecek şekilde yeniden fenni ve sıhhi standartlara haiz bir şekilde yapılandırılmasıdır” kentsel dönüşüm.
 


Kentlerdeki çarpık yapılaşma ve yarattığı sorunların çağdaş şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uygun olarak yeniden yapılandırılmasını sağlamak üzere, İstanbul’un değişik ilçelerinde ve Türkiye’nin birçok bölgesinde Kentsel Dönüşüm projeleri gündeme gelmiştir.
 
5393 Sayılı Belediye Kanunu, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 5436 sayılı Yıpranan Tarihi Ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması Ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun, bölgelerde kentsel dönüşüm yapma yetkisi olan yöneticilerin elini rahatlatsa da Beykoz’da Kentsel Dönüşüm projeleri uygulamak mümkün müdür?
 
 
Vatandaş bu uygulamaya nasıl bakmaktadır?
 
Kentsel dönüşüm denilince akla direniş, çatışma, evlerinden olan aileler ve dev inşaat yatırımları geliyor. Beykoz’da çok küçük alanlarda olsa da uygulamaya konulacak olmasının söylenmesi ciddi tartışmalar yaratıyordu.
 
Her geçen gün modern bir yapışamaya bürünen İstanbul’da Beykoz’un bu şekilde kalması mümkün müdür… Bize göre değildir… En son Van’da yaşanan deprem acı gerçeği bir kez daha ortaya koymuş, kaçak ve çarpık yapılaşma tartışmalarını yeniden başlatmıştı.
 
Beykoz halkının birçok sorununu yapmış olduğu sokak röportajlarıyla gündeme getiren Dost Beykoz, 2B Yasası’nın çıkmak üzere olduğu ve tapu beklentisinin had safhada olduğu şu süreçte yine sokaklardaydı.
 
 
Beykoz halkına kentsel dönüşümü sorduk…
 
Beykoz’da çarpık ve kaçak yapılaşmanın en fazla olduğu Çavuşbaşı, Yenimahalle, Soğuksu, Rüzgarlıbahçe, Gümüsşsuyu ve Tokatköy bölgelerinde vatandaşa kentsel dönüşünün ne olduğunu ve Beykoz’da böyle bir uygulamaya nasıl bakacaklarını sorduk. Almış olduğumuz yanıtlarda Beykoz’da ki çarpık yapılaşma gerçeğini dile getirmekten kaçınmayan vatandaşlar Kentsel Dönüşüme de çok uzak değil.
 
6 mahallede 5 kişi üzerinden yapmış olduğumuz çalışmada toplam 30 vatandaşla konuştuk..
 
İşte cevaplar…
 
·        Çavuşbaşı – Osman Sağlam (48) Yufkacı
Kentsel dönüşümü biliyorum. Gecekondudan şehirleşmeye geçiştir.
İsterim iyi olur fakat uzun zaman gerektiren bu uygulamanın Beykoz’da gerçekleşmisinin zor olduğunu düşünüyorum. Bizim evler boşa gitmeden olursa memnun olurum. Adaletli olursa Kentsel dönüşüm iyi olur.
 
 
·        Çavuşbaşı – Cemal Sarı (43) Nalbur
Evet biliyorum. Kentsel dönüşüm, gecekondu sisteminden çok daireli sisteme geçiştir. Bunun Beykoz’da uygulanmasını tabii ki isterim. Çarpık yapılaşma önlenirse iyi olur. İş kuralına göre olmalı ve yapılacak siteler çok katlı olmamalıdır.
 
 
 
 
·        Çavuşbaşı – Mehmet Uzun (36) Kuaför
Biliyorum, gecekondu yapılaşmasının çok katlı sitelere dönüştürülmesidir… Bunun Çavuşbaşı’nda uygulanmasını istemiyorum. Kentsel dönüşümü istemediğim için konuyla ilgili tavsiyem yok.
 
 
 
·        Çavuşbaşı – Ahmet Uzlaş (57) Emekli
Kentsel dönüşümü biliyorum. Çarpık yapılaşmadan düzenli yapılaşmaya geçiş. Bölgemizde uygulanmasını İsterim tabi ki. Doğayı bozmadan olursa iyi olur diye düşünüyorum.
 
 
 
 
 
·        Çavuşbaşı – Turgut Can (45) Avukat
Evet biliyorum. Kentsel dönüşüm, gece kondu sistemden çok katlı ve düzenli bir sisteme geçiş. İsterim tabi ki. Ama burada oturanların hakları korunursa iyi olur. Bizleri mağdur etmemek şartıyla yapılsın.
 
 
 
·        Gümüşsuyu – Eyüp Pirmıt (40) Emekli
 
Evet biliyorum. Gecekondu yapılaşmasına son verilip, yerlerine sitelerin yapılmasıdır.
Tabi isterim iyi olur. Kimsenin yeri elinden alınmadan ve depreme dayanıklı binalar yapılmalı.
 
 
 
 
·        Gümüşsuyu – Mehmet Fadıl Sağlam (56) Tekstil
Biliyorum, Kentsel dönüşüm ufak evlerin yıkılıp, sitelere geçişi. Beykoz’da olmasını istemem çünkü temel ilkelere aykırı. Ben böyle bir organizasyonda ölürüm.
 
 
 
 
·        Gümüşsuyu – Hüseyin Akbulut (58) Emekli
Az çok bilgim var. Gecekonduların siteye dönüşmesi ve yasalara uygun şekilde yeniden yapılması. Ben böyle bir şey istemiyorum… Kentsel dönüşümün adaletli olmayacağını düşünüyorum. Hak yerini bulmaz.
 
 
 
·        Gümüşsuyu – Fatih Metin (32) Büfeci
Biliyorum. Çarpık yapılaşmanın planlı yapılaşmaya dönüşümü. Olsun iyi olur, güzel olur.
Adil bir şekilde olmasını dilerim.. Çünkü gerçekten önemli bir gelişme olur ve burada kimsenin incinmemesi gerekiyor ki, Beykoz’a bir faydası olsun.
 
 
 
·        Gümüşsuyu – Tuncay Ata (37) Büfeci
Biliyorum. Çarpık yapılaşmanın, planlı yapılaşmaya dönüşümü. En çok bana zarar vereceğini de biliyorum. İsterim en azından bir dairem olur. Herkesin mevcut hakkı korunursa iyi olur diye düşünüyorum.
 
 
 
 
·        Rüzgarlıbahçe – İsmail Eskiçırak (50) Kırtasiyeci
 
Biliyorum. Çarpık yapılaşmadan düzenli bir yapılaşmaya geçiş. Kesinlikle isterim. Şu anki yönetime güveniyorum. Bu işi dürüst yapacaklarını düşünüyorum. Kentsel dönüşüme işçi sınıfının ihtiyacı var.
 
 
 
·        Rüzgarlıbahçe – Yasin Alkan (25) Zücaciyeci
 
Biliyorum. Ufak yapılardan sitelere geçiş. Ben bu değişime sıcak bakmıyor ve istemiyorum. Çünkü yeşil alanlar yok olacak ve bahçeli evler tarih olacak. Buda bizim bölgesel kültürlerimizden uzaklaşmamıza neden olur.
 
 
 
 
·        Rüzgarlıbahçe – İlknur Özdemir (37) Büfeci
Kentsel dönüşümün ne olduğunu biliyorum. Gecekondudan düzenli yapılaşmaya yani sitelere geçiş… Ben böyle bir şey istemiyorum. Çünkü bu yapılaşma bundan sonra doğal güzelliğe çok zarar verir.
 
 
·        Rüzgarlıbahçe – Ece Saltık (36) Mühendis
Biliyorum. Gecekondu sisteminden çok katlı yapılara geçiş. Tabii böyle bir şeyi isterim..
İnsanlar mağdur edilmeden yapılırsa iyi olur. 4 dairesi olan kişiye ne verilecek merak ediyorum. Bu gibi sorunlar anlaşılarak aşılırsa çok daha iyi olur.
 
 
·        Rüzgarlıbahçe – Erkan Enün (31) Pastaneci
 
Biliyorum. Ufak yapılar yıkılacak ve büyük yapılaşmaya geçilecek. Düzenli olacak. Ama ben istemiyorum… Böyle bir durum karşısında bir çok insan mağdur olur ve adaletli bir uygulama olmaz… İnsanlar mağdur olacak. 5 dairesi olan 1 daire alacak.
 
 
 
·        Soğuksu – Kamil Genç (47) Taksici
 
Biliyorum. Ufak yapılardan büyük yapılara yani sitelere geçiş yapılacak. İsterim.
Tabi Kentsel dönüşüme geçiş adaletli bir şekilde olursa isterim. 4 dairesi olan birisine 1 daire verilirse bu adil olmaz.
 
·        Soğuksu – Muammer Aydın (28) Marketçi
 
Biliyorum. Gece kondu düzeninden çok katlı düzene geçiş. İsterim. Vatandaşın hakkı yenmesin ve kimsenin emeği boşa gitmesin… Bu uygulamada herkes mutlu edilebilecekse bundan güzel ne olabilir.
 
 
 
·        Soğuksu – Bülent Özkan (40) Tamirci
Biliyorum. Gecekondu düzeninden toplu sitelere geçiş. İsterim. İnsanlar mağdur edilmeden, hakları yemeden yapılırsa daha da mutlu olurum. Çünkü insanların mağdur edilmemesi toplumun güven duygusunu olgunlaştırır ve bunun Beykoz’a çok büyük faydası olur.
 
 
·        Soğuksu – Arzu Atan (30) Sanatçı
Ufak evlerden yani gecekondudan sitelere geçme olarak biliyorum. İsterim. Tabii ki ama hak yenmeden olursa çok daha iyi olur. Ben sitelerin iyi ve güzel olacağına inanıyorum. Bir kişi bile mağdur edilmemeli.
 
 
 
·        Soğuksu – Emre Samuk (36) Otel işletmecisi
Evet biliyorum. Küçük yapılaşmalardan yani varoşlardan sitelere geçiş. İsterim, olması da gerekiyor. Artık bölgemiz yeşil olanağını kaybetti. Ama bu durum bozulmadan yapılırsa iyi olur.
 
·        Tokatköy – Cihan Macıt (30) Berber
Evet biliyorum. Varoş şeklindeki yapıların yıkılıp büyük binalar yapılacak. Beykoz’da tabii ki isterim. İyi olur, güzel olur. Ancak insanlar mağdur edilip zor durumda bırakılmasın.
 
 
 
 
·        Tokatköy – Zeynep Öztürk (18) Sekreter
 
Evet biliyorum. Gecekondular yıkılacak siteler yapılacak. Tabi ki isterim çok iyi olur.
İnsanlar üzülmeden olmasını tavsiye ederim. Netice de biz Beykozluyuz ve burada daha uzun yıllar yaşayacağız.
 
 
·        Tokatköy - Fatma Arslan (35) Pimapenci
Biliyorum gecekonduların yıkılıp yerlerine büyük ve güzel evlerin yapılmasıdır.
Çok isterim… Ancak koca bloklar istemiyoruz olabileceği kadar büyük olsunlar. Tüm sosyal durumları olsun.
 
 
 
 
·        Tokatköy – Devlet Karakaş (35) Pazarcı
Biliyorum. Gecekondunun yıkılıp bunların birleştirip sitelerin kurulması. Çok isterim harika olur. Sosyal içeriğinin bozulmadan insanlar yine yan yana ve iç içe olursa sevinirim.
 
 
·        Tokatköy – Erdal Yayla (39) Elektrikçi
Evet biliyorum varoş tabir ettiğimiz yerlerin yıkılıp sitelerin yapılması.
Hem de çok isterim. Herkesin hakkı verilirse çok iyi olur yani adaletli olunmalı.
 
 
 
 
·        Yenimahalle – Bülent Yıldız (32) Marketçi
Evet biliyorum. Çarpık yapılaşmalardan planlı bir yapılaşmaya geçiş diye biliyorum.
Böyle bir durum olsun isterim. Bu konuda en mağdur işçilerden birisiyiz. İlk olarak tapuların verilmesini istiyorum. Daha sonra kentsel yapılaşmaya geçilmeli.
 
 
·        Yenimahalle – Özkan Gültekin (33) Telefoncu
Biliyorum. Çarpık yapılaşmadan düzenli bir kente geçiş demek. Tabii isterim. Ancak insanların canını yakmadan olmalı. Adil ve düzenli olursa sevinirim. Kentsel dönüşüme adaletli bir şekilde geçilmeli, düzgün yapılırsa iyi olur.
 
 
 
·        Yenimahalle – Sinem Şit (38) Tuhafiyeci
Evet biliyorum, gecekondudan site sistemine geçiş. Elbette isterim. Çok iyi olur. Çoluk çocuğumuz rahat eder iyi evlerde otururuz. Belediyenin titiz davranmasını isterim, öylede olmalı. Herkese hakkı verilmeli.
 
·        Yenimahalle – Mukuşa Yılmaz (49) Eczacı
5Biliyorum. Gecekondu sisteminden, çarpık yapılaşmadan sitelere geçiş demek. İsterim Beykoz böyle gelişmeye layık bir yer. Ancak gecekondu sahiplerine hak verilsin. Herkese eşit davranılsın.
 
 
 
·        Yenimahalle – Kadriye Gökgöz (47) Ev hanımı
Hayır bilmiyorum. İyi ise olsun, bize yararlı ise olsun, rahat edelim. Yaşayabileceğimiz bir ortam olsun. Bu işleri yapanların işleri hiç de kolay değil bayağı zor olacak gibi… Allah (c.c) kolaylık versin.

DOST BEYKOZ/ ÖZEL RÖPORTAJ

 • munevver çatak
  15.03.2013 16:18:03
  yenimahalleli biri olarak kalbim acıyor. yaşım48 oldu yenimah geldiğimde birileri devlete ait olan şu anda diyorlarya tüyü bitmemiş yetimin haklarını yemeyiz. bizim gibi cahillere sattılar. sonra adıkaçakyapılaşma adı altında birçok imkanlar verdiler .kimler yine bu T.C. dekiyerel yönetimlerde bulunanan yetkiliorganlar (rüşvet adı altında) yıllarca mücadele mücadele mücadele nafile halk bu şekilde büyüdü büyüdü en son kentsel dönüşüm adı altında rayiç bedelleri altında satın almaya kalktılar. bu arada bir dönemtapu tahsisi dediler dolandırıcılar yine halkı soydular. halk 2 yiyeceğine bir yiyerek sağlıkları bozuldu. daha da bozmaya devam ediyorlar. kentsel dönüşüm halkın anlayacağı dilde ve düşüncesinde olsa ne iyi ama nerede karşımız da hiç bir muhatap yok . birileri gelip özel projeler çıkartıyor. yandaşlar reklamlarda projeleri atıyor. kim bu zenginler kimler zengin oluyor. yıllarca bizler engin olamadık neden bu halk olamadı neden konuşacak yazacak çok şey var ama nafile uzun lafın kısası MAL YALAN MÜLK YALAN AL BİRAZ DA SEN OYALAN.................
 • mehmet duru
  02.02.2013 09:52:23
  Yenimahalle mehmet duru öğretici ahçı
  sanırım kentsel dünüşümü bir çok insanın bildiğini düşünüyorum tabiki iyi olu kim istemez daha kaliteli ve depreme dayanıklı yerde oturmak hatta benim fikrim çok geç kalınmış bu tek partili döneminde olmazsa daha zor olacağından beykoz belediye başkanımızdan bir an öncelikli olarak bu uygulamayı yapmasını diliyorum çok dua alır ALLAH yarve yardımcınız olsun
 • Fatih BUTUR
  09.05.2012 10:20:59
  Kentsel dönüşüm şuanda birçok il ve ilçede uygulanmakta ve uygulandığı yere değer katmakta. Beykoz ilçesi depreme dayanıklılığı ile zaten şuanda gözbebeği durumunda bunun yanında her tarafa ulaşımda sorunu olmaması vb konulardada çok değerli kentsel dönüşüm ile çok çok daha değerli olacaktır. Beykozun dokusuna vs zarar gelecek istemiyorum diyenlerde var beykozun dokusu dediğimiz kısım zaten sahil ve sahile yakın olan kısım diğer arka planda kalan kısımlar çarpık yapılaşma olarak gelişmiş işallah hayırlısı ile bu konu tatlıya bağlanarak beykoz halkına değer katar ve İlçemiz çok daha güzel olur.
 • Bütün Yorumları görmek için tıklayınız
Toplum
Süleyman Erdoğan
Aydın Ergün
İsmet Acar
Coşkun Tosun
Sedat Kuvel
Salim Kaşkır
Yavuz Baştuğ
Erdal Öztürk
Hüseyin Okumuş
Mustafa Gürkan
İbrahim Hocaoğlu
Mustafa Turnacıoğlu
Mustafa Demir
Kazım Bozbay
Muharrem Kaşıtoğlu
Kurumlar
Beykoz Kaymakamlığı
Beykoz Belediyesi
Emniyet Müdürlüğü
İlçe Milli Eğitim
Boğaz Komutanlığı
Nüfus Müdürlüğü
Devlet Hastanesi
Halk Eğitim
Beykoz Müftülüğü
Askerlik Şube
Beykoz SGK
Beykoz Adliyesi
Beykoz Müftülüğü
Vergi Dairesi
Sosyal Yardımlaşma
Siyaset
Yücel Çelikbilek
Hanefi Dilmaç
Manolya Demirören
Adem Sefer
Tuncer Dede
Engin Yıldız
Muharrem Ergül
Salih Birinci
Burhan Öz
Muammer Aydınoğlu
Necati Ak
Birzat Mermer
Asım Özdemir
Salim Öztürk
Şenel Ustabaşı
Dernekler
Muhtarlar Derneği
BEDES
RİDEF
Kastamonulular
Mesudiyeliler
Karadenizliler
Trakyalılar
Giresunlular
Beykoz Konakları
Rizeliler
AYGAD
Ferit İnal Mezunları
Festival 2012
Gümüşhaneliler
Kader Gür
Beykoz
AK Parti
CHP
MHP
BBP
İşçi Partisi
Saadet Partisi
Türkiye Partisi
Festival 2011
Dr. Mahmut Akyıldız
BEYMEZ
Medistate Hastanesi
Turnacıoğlu Telekom
Beykoz 1908 AŞ
Devlet Hastanesi
Mahalleler
Kavacık
Paşabahçe
Soğuksu
Rüzgarlıbahçe
Çiğdem
Tokatköy
Gümüşsuyu
İncirköy
Anadoluhisarı
Çubuklu
Kanlıca
Acarlar
Ortaçeşme
Yeni Mahalle
Çavuşbaşı
Köyler
Alibahadır
Riva
Akbaba
Elmalı
Mahmutşevketpaşa
Polonezköy
Örnekköy
Görele
Kaynarca
Kılıçlı
Poyrazköy
Paşamandıra
Anadolufeneri
Dereseki
Cumhuriyetköy
2002- 2014 © Dost Beykoz Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz yazı, resim, videolar alınamaz. İçerik ekleyenlerin yazıları kendi sorumluluğundadır.
Dost Beykoz bu sorunluluğu yüklenmez.
Dost Beykoz Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği Üyesidir.

Dost Beykoz'u Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle