Tarih 20.06.2011
Hit 18406
Paylaş

Yazdır Yazıcı dostu çıktı al
Resim 0
Video 0
Akıllı Resim 0
Ses 0
Etiketler   Hasan Karakaya   Giresunlular  
İceriğe
ODAKLAN
  YAZI ARŞİVİNİ GÖR

İstatistik
  • Online: 16
  • Bugün: 938
  • Tümü: 1655726
KÜLTÜR


Kaymakdonduran’da Giresun rüzgârı !..Beykozlu Giresunlular Derneği tarafından bu yıl 23. sü düzenlenen Geleneksel Kaymakdonduran Giresun Yayla Şenlikleri büyük bir çoşku ile gerçekleştirildi

Beykozlu Giresunlular Derneği tarafından bu yıl 23. sü düzenlenen Geleneksel Kaymakdonduran Giresun Yayla Şenlikleri büyük bir çoşku ile gerçekleştirildi. Bu yıl yaklaşık 25 bin kişinin katılım sağladığı şenliklere, Karadeniz Müziğinin en önemli isimlerinden TRT sanatçıları İbrahim Can ve M. Naci Keskin'in birlikte sahneye çıkmaları damgasını vurdu.

Yaklaşık iki aydır Beykozlu Giresunlular Derneği tarafından hazırlık çalışmaları yürütülen şenliklere, İstanbul'un bütün ilçelerinden ve yakın çevre illerden de katılım sağlandığı gözlenirken, bazı Giresunluların yer bulabilme telaşıyla  geceden gelip Kaymakdonduran'da sabahlamaları dikkati çekti.

Sabahın erken saatlerinden itibaren dolmaya başlayan Kaymakdonduran Mesire Alanında, saat 10.00 itibariyle kemençe, davul ve zurnalar sesleri birbirine karıştı.

Beykozlu Giresunluların yakından tanıdığı yöresel sanatçı Hüseyin Çendeoğlu'nun programı ile başlayan şenlikler saat 11.00 – 14.00 saatleri arasında üç saat süreyle Mavi Karadeniz Televizyonundan canlı olarak yayınlandı.

Hüseyin Çendeoğlu, Erdal Güvendi, Hamit Çiçek gibi sevilen yöresel sanatçıların ardından Ümraniye Lisesi Karadeniz Folklor Ekibinin gösterisi de izleyenlere renkli dakikalar yaşattı.

Program devam ederken, Beykozlu Giresunlular Derneği Yönetim Kurulu üyeleri tek tek anons edilerek davet edildikleri sahnede ele ele tutuşarak hemşerilerini selamladılar. Selamlamanın ardından programın açılış konuşmasını yapan Beykozlu Giresunlular Dernek Başkan Hasan Karakaya, kendi başkanlığında Kaymakdonduran Şenliği’ni 3. kez düzenlediklerini söyleyerek, bunun kendisine büyük bir mutluluk verdiğini belirtti.

Bölgesel anlamda dernekçilik yapmanın zorluklarına da değinen Karakaya, Giresunluların derneklerine sahip çıkmalarını istedi. Giresunluların birlik beraberliği için yapmış oldukları çalışmanın neticesinde Beykozlu Giresunlular Derneğini  çok iyi noktalara taşıdıklarını vurgulayan Hasan Karakaya, “Bizler Milli mücadele Kahramanı Gazi Topal Osman Ağa’nın torunlarıyız. Aynı onun gibi bu millete hizmet vermeye devam edeceğiz. Beykoz’da Giresunluların hak ettiği noktaya gelmesi için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bütün zorluklara ve sıkıntılara rağmen Giresunluların güçlü ve bir arada olmaları için çalışıyoruz. Bizim için en büyük mükâfat burada binlerce hemşerimizin el ele, gönül gönüle oynadıkları horonla biraraya gelmeleri ve tek yürek olmalarıdır. Kaymakdonduran, Giresunluların birlik ve beraberliğinin sembolüdür. İnşallah bundan sonra Beykoz’daki Giresunluları yıllardır hayal ettikleri, diledikleri, yererlere getirmenin mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Beykozlu Giresunlular uzun yıllardır Beykoz’daki en büyük yöresel kitle olmasına rağmen maalesef temsil noktasında gerektiği gibi dikkate alınmamışlar. Senelerdir bu konuyu konuştuk, tartıştık. Bundan sonraki dönem artık, Beykozlu Giresunluları hep birlikte hareket etme zamanıdır ve böylede olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Erdal Dalcı’nın sunumunu yapmış olduğu programa, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı Mustafa Öztürk, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müşaviri Muharrem Ergül, BBP Milletvekili Adayı Özer Güneş, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı,  Alibahadır Köyü Muhtarı Cavit Gül, Gümüşsuyu Mahalle Muhtarı Ahmet Soylu gibi isimler katıldı.

Programda bir konuşma yapan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “Beykoz’da Giresunlular asla kaybolmaz, aksine daha çok söz sahibi olurlar.” ifadelerini kullanarak, “Seçimler sona erdi artık kim kazandı, kim kaybetti önemli değil. Önemli olan kardeşlik, birlik ve beraberliktir. 23 yıldır bu etkinliği yapan Beykozlu Giresunluları kutluyorum. Bu çok kolay bir durum değil, ben bugün “Babalar Günü” münasebetiyle tüm babaların gününü kutluyorum ve Giresunlu hemşerilerimin bu anlamlı gününü de kutluyorum.” dedi.

Konuşmalarının ardından folklor gösterileri, davul zurna ve kemençecilerin sahne aldığı şenliklere günün geç saatlerine kadar devam edildi.

Mavi Karadeniz Tv Kemençe Star yarışması 1.’si Hayati Daştan, Salim Işıklı, İbrahim Gürpınar gibi yöresel sanatçıların ardından sahneye Görele Kemençesinin ustalarından TRT Sanatçısı M. Naci Keskin çıktı. Naci Keskin kendi seslendirdiği türkülerin ardından, programa Beykoz Belediyesi Eski Başkanı Muharrem Ergül ile birlikte misafir olarak katılan TRT'nin sevilen sanatçısı İbrahim Can'ı sahne aldı. İbrahim Can, Naci Keskin ile yaklaşık 30 yıldır birlikte çalıştıklarını ve ilk kez birbirlerinden habersiz bir programda karşılaştıklarını belirterek, Beykozlu Giresunluların arasında olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Naci Keskin'in kemençesi eşliğinde birbirinden güzel türküler okuyan İbrahim Can izleyenlere muhteşem bir konser verdi.

Sahneden inerken Giresunluların yoğun ilgisi ile karşılaşan İbrahim Can söylediği türkülerle 23. Beykoz Giresunlular Kaymakdonduran Şenliği’ne damga vurdu.

Tekin Hıdır, Özgür Karaduman, Ömer Can, Habil, Özcan Yılmaz gibi birçok sanatçının ve Halk Oyunları ekiplerinin sahne aldığı şenlikler akşam saat 19 00 a kadar devam etti.

Haber Merkezi

  • Cengiz
    22.06.2011 16:19:08
    Çok güzel ve kalabalık bir organizasyondu. Özellikle başkana ve yönetim kuruluna teşekkür ederiz.
Toplum
Süleyman Erdoğan
Aydın Ergün
İsmet Acar
Coşkun Tosun
Sedat Kuvel
Salim Kaşkır
Yavuz Baştuğ
Erdal Öztürk
Hüseyin Okumuş
Mustafa Gürkan
İbrahim Hocaoğlu
Mustafa Turnacıoğlu
Mustafa Demir
Kazım Bozbay
Muharrem Kaşıtoğlu
Kurumlar
Beykoz Kaymakamlığı
Beykoz Belediyesi
Emniyet Müdürlüğü
İlçe Milli Eğitim
Boğaz Komutanlığı
Nüfus Müdürlüğü
Devlet Hastanesi
Halk Eğitim
Beykoz Müftülüğü
Askerlik Şube
Beykoz SGK
Beykoz Adliyesi
Beykoz Müftülüğü
Vergi Dairesi
Sosyal Yardımlaşma
Siyaset
Yücel Çelikbilek
Hanefi Dilmaç
Manolya Demirören
Adem Sefer
Tuncer Dede
Engin Yıldız
Muharrem Ergül
Salih Birinci
Burhan Öz
Muammer Aydınoğlu
Necati Ak
Birzat Mermer
Asım Özdemir
Salim Öztürk
Şenel Ustabaşı
Dernekler
Muhtarlar Derneği
BEDES
RİDEF
Kastamonulular
Mesudiyeliler
Karadenizliler
Trakyalılar
Giresunlular
Beykoz Konakları
Rizeliler
AYGAD
Ferit İnal Mezunları
Festival 2012
Gümüşhaneliler
Kader Gür
Beykoz
AK Parti
CHP
MHP
BBP
İşçi Partisi
Saadet Partisi
Türkiye Partisi
Festival 2011
Dr. Mahmut Akyıldız
BEYMEZ
Medistate Hastanesi
Turnacıoğlu Telekom
Beykoz 1908 AŞ
Devlet Hastanesi
Mahalleler
Kavacık
Paşabahçe
Soğuksu
Rüzgarlıbahçe
Çiğdem
Tokatköy
Gümüşsuyu
İncirköy
Anadoluhisarı
Çubuklu
Kanlıca
Acarlar
Ortaçeşme
Yeni Mahalle
Çavuşbaşı
Köyler
Alibahadır
Riva
Akbaba
Elmalı
Mahmutşevketpaşa
Polonezköy
Örnekköy
Görele
Kaynarca
Kılıçlı
Poyrazköy
Paşamandıra
Anadolufeneri
Dereseki
Cumhuriyetköy
2002- 2014 © Dost Beykoz Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz yazı, resim, videolar alınamaz. İçerik ekleyenlerin yazıları kendi sorumluluğundadır.
Dost Beykoz bu sorunluluğu yüklenmez.
Dost Beykoz Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği Üyesidir.

Dost Beykoz'u Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle