Tarih 17.05.2013
Hit 1428
Paylaş

Yazdır Yazıcı dostu çıktı al
Resim 0
Video 0
Akıllı Resim 0
Ses 0
Etiketler   Beykoz   Erbakan Kültür Merkezi   Hüseyin Demirtaş   Müftü  
İceriğe
ODAKLAN
  YAZI ARŞİVİNİ GÖR

İstatistik
  • Online: 20
  • Bugün: 1812
  • Tümü: 1657986
GÜNCEL


Demirtaş: Kimsesizlerin kimi olmalıyızBeykoz Müftülüğü Din Görevlileri Toplantısı, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Her ay periyodik olarak yapılan toplantı bu ayda yoğun bir gündemle icra edildi.

İmam-Hatip Soner Çelebi’nin sunumu ile açılan toplantı, İmam-Hatip Muhammet Polat’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından İlçe Müftülük Şefi Yusuf Turgut Koto’nun gündemi sunması ile devam etti.
 
Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, din görevlilerinin Receb-i Şerif ve Regaib Kandili’ni kutlayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi:
 
“Varlığın nabzı zaman ne kadar da hızlı akıp gidiyor. Zamanı anlamlı kılmanın yolu onu iyi değerlendirmektir. Zaman bizlere aksiyon ile karşılık veriyor ise biz de zamana re-aksiyon ile karşılık vermemiz lazımdır. Bu da zamanı idrak ve ihya etmekten geçer. Değerli halkımıza üç ayları hissettirmemiz gerekiyor. Camilerimizde ve mahallelerimizde yapacağımız faaliyetlerle cemaatimize ve halkımıza yeni başlangıçlar yaptırmamız gerekiyor. Tabi önce bizde bir değişim gerekiyor. Değişmeden değiştiremeyiz. Diyanet İşleri Başkanlığımızın uygulamaya soktuğu Camiler Genelgesini uygulamamız gerekiyor. Görev tanımımızda yeni değişiklikler ve gelişmeler oldu. Bu yeni değişim ve gelişime ayak uyduracağız, yeni uygulamalar için hazırlıklar yapmamız gerekiyor. Camilerimizde cemaatimize üç noktada hizmet veriyoruz. 1-İbadet Hizmetleri, 2- Namaz öncesi Dersler ve Sohbetler 3- Sosyal-Kültürel Faaliyetler yapmamız gerekiyor. Çevremizde himayeye muhtaç insanları bilmemiz, bulmamız ve ilgilenmemiz gerekiyor. Merhamet kültürüne en büyük katkıyı bizim vermemiz, cemaatimize aşılamamız gerekiyor. Bu bağlamda sizlere verilen afişleri camilerimize asıyoruz. Cemaatimiz camiye geldiğinde hangi hizmetleri alabileceğini net bir şekilde bilmesi ve görmesi lazım. Her birimiz kamu hizmeti veren din görevlileriyiz. Bütün mesaimiz hizmete dönük geçmesi gerekiyor” dedi.
 
 
Müftü Demirtaş, personelin mesleki bilgi ve becerisini artırmak, okuma ve yazma kültürünü geliştirmek için her ay verilen ödev konularının takibinin yapılacağını bildirerek şunları söyledi:
 
“Değerli hocalarım, bizler kitap medeniyetinin müntesipleriyiz. Dinimizin ilk emri ‘oku’ ile başlar, kalem suresinde ise ‘kaleme ve yazdıklarına yemin olsun’ diyerek okuma-yazma kültürünün önemine değinir. İlim, okuma, yazma ve tefekkür ile olur. Ödevlerimizi ihmal etmeyelim. Geçen ayki konumuz insanlık onuru idi. Bu ayki konumuz ‘hikmet-sünnet ilişkisi’ dir. Başkanlığın yayınladığı Konulu Hadis Projesini bitirilerek ürününü verdi. Şu an önümde gördüğünüz kitap bu projenin ürünüdür. 7 ciltlik bu dev eser ‘Hadislerle İslam’ (Hadislerin Hadislerle Yorumu alt başlığı) isimi ile piyasaya sürüldü. Müftülüğümüze bir takım gönderildi. İnşallah ileriki zamanlarda personelimizin istifadesine sunulacaktır. Birçok yönü ile yenilikler getiren bir eserdir. 9.000 civarında hadis-i şerife yer verilmiş, 25.000 civarında Hadis-i Şerife atıfta bulunulmuş, 5.000 ayet-i kerimeye yer verilmiş, üslubu, tarzı ve şekli ile gerçekten bir emek ürünü olmuş bir kitaptır. Hadisler, 8 bölümde, 350 konuda başlıklandırılarak Hz. Peygamberin Risaleti gündeme getirilmiş. İnşallah bu eseri daha geniş şekilde sizlere ve değerli halkımıza tanıtacağız.”
 
Müftü Demirtaş, görev mahallimizde tüm vatandaşlarımızı tanımamız gerektiğini söyleyerek şunları söyledi:
 
“Görev mahallimizde himaye ve ilgiye muhtaç insanımıza el uzatmamız gerekiyor. Yaşlıyı, engelliyi, şehit-gazi, dul ve yetim gibi insanlara şefkat ve merhamet elini uzatmamız gerekiyor. İyi olmak yetmez, aktif iyi olmamız gerekiyor. Kimsesizlerin kimi olmalıyız. Din de zaten budur. Merhametten yeterli puanı alamayanlar gerçek dindar olamazlar” dedi.
 
 
Toplantı Gündemi:
 
- Ekmek israfı ile ilgili yapılması gereken çalışmalar gündeme getirildi.
 
- Din görevlilerine görev mahallinde uyulması gereken konularla alakalı yazı verildi.
 
- 2013 yılında hac ve umre görevi verilen veya umreye gidip-gelen personel sahneye davet edilerek duygu ve düşünceleri alındı.
 
-İlçemize yeni atanan imam-hatip Cemil Kandil din görevlilerine tanıştırıldı.
 
- Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışmasında ilk 8’e giren Kavacık Yıldırım Beyazıt Camii imam-hatibi Muhammet Polat sahneye davet edilerek tebrik edildi.
 
-Görme engelli din görevlimiz Anadoluhisarı Fatih Camii Müezzin Kayyımı Ali Osman Dağlı sahneye davet edilerek, görme engelli olmasına rağmen Mesleki Bilgi ve Beceri Sınavında aldığı 85 puanla ilçe müftümüz tarafından tebrik edildi.
 
-33 yıllık din görevlisi İmam-hatip Zekeriyya Akkaya’nın Va’z ve İrşad çalışması ile alakalı, tutuğu notlar ve çalışma sistemi ile ilgili bilgi vermek üzere sahneye davet edildi ve çalışmaları için ilçe müftümüz tarafından tebrik edildi.
 
Haber Merkezi
Toplum
Süleyman Erdoğan
Aydın Ergün
İsmet Acar
Coşkun Tosun
Sedat Kuvel
Salim Kaşkır
Yavuz Baştuğ
Erdal Öztürk
Hüseyin Okumuş
Mustafa Gürkan
İbrahim Hocaoğlu
Mustafa Turnacıoğlu
Mustafa Demir
Kazım Bozbay
Muharrem Kaşıtoğlu
Kurumlar
Beykoz Kaymakamlığı
Beykoz Belediyesi
Emniyet Müdürlüğü
İlçe Milli Eğitim
Boğaz Komutanlığı
Nüfus Müdürlüğü
Devlet Hastanesi
Halk Eğitim
Beykoz Müftülüğü
Askerlik Şube
Beykoz SGK
Beykoz Adliyesi
Beykoz Müftülüğü
Vergi Dairesi
Sosyal Yardımlaşma
Siyaset
Yücel Çelikbilek
Hanefi Dilmaç
Manolya Demirören
Adem Sefer
Tuncer Dede
Engin Yıldız
Muharrem Ergül
Salih Birinci
Burhan Öz
Muammer Aydınoğlu
Necati Ak
Birzat Mermer
Asım Özdemir
Salim Öztürk
Şenel Ustabaşı
Dernekler
Muhtarlar Derneği
BEDES
RİDEF
Kastamonulular
Mesudiyeliler
Karadenizliler
Trakyalılar
Giresunlular
Beykoz Konakları
Rizeliler
AYGAD
Ferit İnal Mezunları
Festival 2012
Gümüşhaneliler
Kader Gür
Beykoz
AK Parti
CHP
MHP
BBP
İşçi Partisi
Saadet Partisi
Türkiye Partisi
Festival 2011
Dr. Mahmut Akyıldız
BEYMEZ
Medistate Hastanesi
Turnacıoğlu Telekom
Beykoz 1908 AŞ
Devlet Hastanesi
Mahalleler
Kavacık
Paşabahçe
Soğuksu
Rüzgarlıbahçe
Çiğdem
Tokatköy
Gümüşsuyu
İncirköy
Anadoluhisarı
Çubuklu
Kanlıca
Acarlar
Ortaçeşme
Yeni Mahalle
Çavuşbaşı
Köyler
Alibahadır
Riva
Akbaba
Elmalı
Mahmutşevketpaşa
Polonezköy
Örnekköy
Görele
Kaynarca
Kılıçlı
Poyrazköy
Paşamandıra
Anadolufeneri
Dereseki
Cumhuriyetköy
2002- 2014 © Dost Beykoz Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz yazı, resim, videolar alınamaz. İçerik ekleyenlerin yazıları kendi sorumluluğundadır.
Dost Beykoz bu sorunluluğu yüklenmez.
Dost Beykoz Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği Üyesidir.

Dost Beykoz'u Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle